40 Yıl Önce Yasaklanan Kimyasallar Hala Okyanus Derinliklerinde

ÖNERİLENLER

ABD’de yaklaşık 40 yıl önce kullanımı yasaklanan kimyasallara Pasifik Okyanusu’nun derinlerinde hala rastlandığı bildirildi.

Sonuçları “Nature Ecology and Evolution” dergisinde yayımlanan araştırma, derin deniz eko sistemlerinde poliklorlu bifenil (PCB) ve polibromine difenil eter (PBDE) gibi kirleticilerin nispeten yüksek miktarlarda bulunduğu keşfedildi.

Newcastle Üniversitesinden Alan Jamieson liderliğindeki ekibin yaptığı araştırma çerçevesinde Pasifik Okyanusu’nun derinliklerinde yaşayan bir kabuklunun yağlı dokusunda bu kimyasalların var olup olmadığı incelendi.

Mariana ve Kermadec çukurlarının yer aldığı bölgeden çıkarılan kabukluların dokularında, geçmişte yaygın biçimde elektrik yalıtkanı ve ateş geciktirici olarak kullanılan PCB ve PBDE kimyasallarına rastlandığı belirtildi.

Araştırmacılar, Mariana çukurundan çıkarılan kabuklularda en yüksek PCB seviyelerinin, Çin’in en kirli nehirlerinden Liaohe’nin beslediği çeltik tarlalarında rastlanandan 50 kat fazla olduğuna dikkati çekti.

20. yüzyılın büyük bölümünde kullanılan PCB, ABD’de 1979 yılında, BM’nin Stockholm Sözleşmesi ile de 2001’de üye ülkelerde yasaklanmıştı.

Kaynak:AA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Televizyondaki Karıncalanmanın Sebebi

Analog televizyon yayınında sinyal olmadığında ekranda sürekli hareket eden beyaz ve siyah noktalar görmekteyiz buna halk arasında karıncalı görüntü deniliyor.Kusursuz şartlar altında anten ucunda bir...

Ay Taşı Hırsızlığı Hakkında

NASA, Temmuz 2002 senesinde tarihinin en büyük hırsızlık olayını yaşadı. Thad Roberts, Johnson Uzay Merkezi’nden, pek çok kişi tarafından paha biçilemez olarak görülen Apollo...

Astronotlar Uzay’da Nasıl Uyuyor ?

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), 13 yıldır Uzay'da hizmet veriyor. Bugüne kadar birçok astronota ev sahipliği yapan Uzay İstasyonu, insanın Uzay’daki yaşama alışması için de...