2019’dan Sonra Uydular Tamamen Yerli Olacak

ÖNERİLENLER

turksat

Türksat AŞ Genel Müdürü Ensar Gül, 2019 yılından sonra uyduların tamamen Türkiye’de yapılacağını belirterek, “6A’dan sonraki uydularımızı Türkiye’de yapacağız. Türkiye’de bunu yapan insanlar varken uydularımızı yurt dışında yaptırmak gibi bir düşüncemiz yok” dedi.

Uludağ Üniversitesi tarafından düzenlenen “5. Bilgilendirme ve Ar-Ge Günleri”ne katılan Gül, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin şu anda aktif 4 haberleşme uydusuna sahip olduğunu hatırlattı.

Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 97’sinin televizyon yayınlarını uydu aracılığıyla izlediğini anlatan Gül, yapımının 2018 yılında bitmesi planlanan 5A uydusu için ihale aşamasında bulunulduğunu dile getirdi.

Ensar Gül, Türkiye’nin haberleşme uydusu sayısının 2023’e kadar 10’a ulaştırılmasının hedeflendiğine dikkati çekti.

Yeni projelerle Türkiye’nin, dünyanın sayılı uydu operatörleri arasına gireceğine değinen Gül, “6A’dan sonraki uydularımızı Türkiye’de yapacağız. Türkiye’de bunu yapan insanlar varken uydularımızı yurt dışında yaptırmak gibi bir düşüncemiz yok” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, 2019’da tamamen yerli haberleşme uydusunu üretecek”

Türkiye’nin, 2019 yılında tamamen yerli haberleşme uydusunu üreteceğini anlatan Gül, şunları kaydetti:

“Dünyada lider bir ülke olmak için uzay teknolojilerine yatırım yapmalıyız. Türkiye olarak dünyanın ilk 10 ekonomisine girmek istiyorsak uzay teknolojilerini geliştirmeliyiz. Uzay teknolojilerini geliştirmek için de Türksat olarak elimizden gelen katkıyı yapıyoruz. Türksat 6A’yı yaptığımız zaman kendi uydusunu yapan ülkeler arasına gireceğiz. 2019 yılında kendi uydumuzu yaptığımızda dünya ekonomisinde ilk 10’a girmiş olacağız.”

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Bir Uzay Uçuşu Sırasında Hayatını Kaybeden İlk İnsan: Vladimir Komarov

Vladimir Mihailoviç Komarov (Rusça: Владимир Михайлович Комаров) (16 Mart 1927 Moskova - 24 Nisan 1967 Orenburg yakınları), Sovyetkozmonotu, bir uzay uçuşunda hayatını kaybeden ilk insan.1960'ta uzaya gidecek ilk kozmonot grubuna...

Jüpiter Hakkında Gerçekler

   Jüpiter, güneş sistemindeki en parlak dördüncü gezegendir.Sadece Güneş, Ay ve Venüs Jüpiter’den daha parlaktır. Dünya’dan çıplak gözle görülebilen 5 gezegenden biridir. Babiller, Jüpiter’in...

Mars’a Seyahat mi Ediyorsunuz? 6 Sağlık Sorunu

2030 yılı itibariyle, NASA insanları Mars’ta görmeyi hedefliyor. Mars’a uzun bir seyahat yapacak insanlar daha önce karşılaşmadıkları sağlık problemlerini deneyimleyeceklerdir.Geziyi gerçekleştirecek insanlar zihinsel ve...