2014 Yılında Google’da En Çok Aranan Uzay İçerikli Konular

ÖNERİLENLER

googleuzayrosetta1rosettanerede

Dikkate Değer Bir Yıl

Güneş sistemleri ve ekosistemler

Rosetta, bu yılı bilimde unutulmaz bir yıl yaparak hedefine vardığında “rosetta sondası” araması 29 katına fırladı. İnsanoğlunun uzay keşfi (twitler ve selfie’ler eşliğinde) devam ederken biz de kendi gezegenimizi keşfetmeye uğraşarak yeni canlı türleri bulduk ve kendi genetik mucizelerimizi geliştirdik.

Uzayda herkes gönderdiğiniz tweet’i duyabilir

Rosetta uzay aracı ve onun iniş aracı Philae bu senenin bilimle ilgili aramalarında tercih edilen galaktik sosyal hesaplar oldu.

sagdunya12014 yılında aramalarda zirve yapan “yaşanabilir gezegen” kavramı, bir yıldızın etrafında yaşama elverişli bir bölgede yörüngeye sahip gezegenleri ifade eder. Bu bölgedeki gezegenler, yıldıza ne çok yakın ne de çok uzak olduklarından gezegende yaşamın temel bir göstergesi olan su olma olasılığı bulunur.

soldunya

Dünya benzeri bir gezegen olan Kepler 186-f’nin keşfi “güneş sistemi dışında yaşanabilir gezegen” aramaları 5 kat artınca İnternet’i yörüngeye soktu. Dünyadan 490 ışık yılı uzaklıkta, gezegenin yaşanabilir olup olmadığını bilmiyoruz.

aygunes

Ekran Resmi 2014-12-17 16.57.22

Gök Cisimleri
Gökyüzünü İzlemek

Gelgitlerden mitolojiye ve ona ulaşmak için yapılan teknolojik ilerlemelere baktığımızda Ay’ın yaşamımızdaki önemi açık. Bu sene “ay” aramaları, Nisan ve Ekim’de gerçekleşen iki ay tutulmasıyla senkronize bir şekilde arttı. Bu iki ay boyunca bizler daha fazlasını keşfetmek için arama yaparken “nasa” terimi de trend oldu.

Artıyor ve Azalıyor

2014 yılında Ay ile ilgili aramalarda en yüksek artış; tutulmalar, Apollo 11’in ay yüzeyine inişinin yıl dönümü ve kanlı ay tutulmaları sırasında gerçekleşti.

googlespace

kanliaysag

Kanlı ay tutulması, ay tutulması sırasında ayın kırmızı görünmesine sebep olan doğal bir olaydır. Nisan ayında gerçekleşen bu olay, bu senenin “ay” aramalarında en büyük tırmanışa neden oldu. Apollo 11’in 1969 yılında Ay’a gerçekleştirdiği tarihi inişinin 45. yıl dönümü Temmuz’da kutlandı. Aynı anda, Apollo programı hakkında yapılan aramalar da yılın en yüksek noktasına ulaştı.

İnsanoğlu için bir kahraman

Neil Armstrong aramaları ünlü astronotlar John Glenn, Buzz Aldrin ve uzaya çıkan ilk adam ve kozmonot Yuri Gagarin aramalarından daha ağır bastı.

cnolan

Rosetta’dan alınan Güneş Sistemi’nin gizemli sesleri

Philae uzay aracı nihai hedefine yaklaşırken, kuyruklu yıldız 67P’nin uzayda 135.000 km/saatlik hızla giderken çıkardığı sesi kaydetti. Bizler oraların gerçekte nasıl göründüğünü merak ederken “kuyruklu yıldızın şarkısı” aramaları 77 katına çıktı…

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER