2012 DA14 Asteroidi Geçişini Tamamladı

ÖNERİLENLER

İspanyol bilim adamları tarafından geçen yıl keşfedilen 2012 DA14 asteroidi, Dünya yakınından geçişini tamamladı. Yarım futbol sahası büyüklüğündeki asteroit, 28 bin kilometre ile Dünya’ya bu kadar yaklaşan en büyük gök cismi oldu. 

Günlerdir beklenen ‘2012 DA14’ asteroidinin, dünyanın yörüngesine yakın geçişi tamamlandı.

Yarım futbol sahası büyüklüğündeki asteroit, Türkiye saati ile 19.00 – 21.00 arası Dünya’nın 28 bin kilometre uzağından geçti.

Bugüne kadar dünyaya bu kadar yaklaşan en büyük gök cismi olma özelliğini taşıyan 2012 DA14’ün geçişi en iyi Doğu Avrupa, Asya ve Avustralya’dan gözlendi.

Söz konusu asteroit, geçen yıl İspanyol bilim adamları tarafından keşfedilmişti.

Asteroidin 200 milyar dolarlık değerli madene sahip olduğu tahmin ediliyor.

DA14gecis1

İstanbul Üniversitesi Astronomi Bölümü Dünya’yı teğet geçen asteroiti Çanakkale’de görüntüledi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Fen Fakültesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Asteroid Gözlem Grubu, ”2012 DA14” olarak adlandırılan asteroidin, dünyanın yakınından geçmesini Çanakkale’de gözlemleyerek görüntüledi.

İÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ökten ve Yrd. Doç. Dr. Mevlana Başal’ın başkanlığındaki 5 kişilik ekip, gözlemde bulunmak üzere Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ulupınar Gözlemevi’ne geldi.

Gözlem grubu, dün ”2012 DA14 Asteroidin” dünyanın yakınından geçişini, yaklaşık 1,5 saat süreyle gözlemledi.

Kaynak:Anadolu Ajansı,Ntvmsnbc,NASA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Kaliforniyum Nedir?

Kaliforniyum, sembolü Cf ve atom numarası 98 olan radyoaktif metalik bir kimyasal elementtir. İlk kez Şubat 1950'de Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'deki laboratuvarda küriyumun alfa parçacıkları (helyum iyonları) ile bombardıman edilmesiyle üretildi. Aktinit serisinin dokuzuncu üyesi ve sentezlenen altıncı uranyum ötesi...

Değerli Maden: Altın

Altının bu kadar değerli olması, ender bulunmasından kaynalanıyor.Öyle ki, gezegenimizde tarih boyunca çıkarılmış olan altının hepsi, bir kenarı 20 metre olan küp şeklindeki kutuya...

Ay Taşı Hırsızlığı Hakkında

NASA, Temmuz 2002 senesinde tarihinin en büyük hırsızlık olayını yaşadı. Thad Roberts, Johnson Uzay Merkezi’nden, pek çok kişi tarafından paha biçilemez olarak görülen Apollo...