2012 DA14 Asteroidi Geçişini Tamamladı

ÖNERİLENLER

İspanyol bilim adamları tarafından geçen yıl keşfedilen 2012 DA14 asteroidi, Dünya yakınından geçişini tamamladı. Yarım futbol sahası büyüklüğündeki asteroit, 28 bin kilometre ile Dünya’ya bu kadar yaklaşan en büyük gök cismi oldu. 

Günlerdir beklenen ‘2012 DA14’ asteroidinin, dünyanın yörüngesine yakın geçişi tamamlandı.

Yarım futbol sahası büyüklüğündeki asteroit, Türkiye saati ile 19.00 – 21.00 arası Dünya’nın 28 bin kilometre uzağından geçti.

Bugüne kadar dünyaya bu kadar yaklaşan en büyük gök cismi olma özelliğini taşıyan 2012 DA14’ün geçişi en iyi Doğu Avrupa, Asya ve Avustralya’dan gözlendi.

Söz konusu asteroit, geçen yıl İspanyol bilim adamları tarafından keşfedilmişti.

Asteroidin 200 milyar dolarlık değerli madene sahip olduğu tahmin ediliyor.

DA14gecis1

İstanbul Üniversitesi Astronomi Bölümü Dünya’yı teğet geçen asteroiti Çanakkale’de görüntüledi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Fen Fakültesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Asteroid Gözlem Grubu, ”2012 DA14” olarak adlandırılan asteroidin, dünyanın yakınından geçmesini Çanakkale’de gözlemleyerek görüntüledi.

İÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ökten ve Yrd. Doç. Dr. Mevlana Başal’ın başkanlığındaki 5 kişilik ekip, gözlemde bulunmak üzere Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ulupınar Gözlemevi’ne geldi.

Gözlem grubu, dün ”2012 DA14 Asteroidin” dünyanın yakınından geçişini, yaklaşık 1,5 saat süreyle gözlemledi.

Kaynak:Anadolu Ajansı,Ntvmsnbc,NASA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Kozmik Mikrodalga Arka Plan Işıması

Kozmik mikrodalga arka plan ışıması (kısaca: fon ışıması veya fon radyasyonu) 1964 yılında keşfedilen bütün evreni dolduran bir elektromanyetik dalga biçimidir. 2.725 kelvin sıcaklığındaki siyah nesnenin termal ışınımına tekabül eden 160.2 GHz frekansında ve 1.9 mm dalga boyunda...

Ay Yüzeyindeki Aile Fotoğrafı

Düzenlenen altı Apollo görevinden en sonuncusu, 1972 yılında gerçekleştirildi ve o tarihten bu yana Ay’a insan ayak basmadı. Ancak Ay’da yürüme şansı bulan astronotlardan...

Samanyolu Galaksisi Neden Sarmal ?

Galaksimizin şeklinin hiçbir özel yanı yok.Evrenin bizim köşemizden kolaylıkla gözlemleyebildiğimiz diğer yıldız kümelerine baktığımızda bazılarının yuvarlak ya da yumurta biçimli olduğunu görüyoruz.Fakat galaksilerin üçte...