Uzay Çiçeği

ÖNERİLENLER

uzaycicek

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan Astronot Scott Kelly, bugün sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda Uzay İstasyonu’nda yetiştirilen bir çiçeğin fotoğrafını paylaştı. Paylaştığı fotoğrafın altında ” Evet, uzayda başka yaşam formları da var.” yorumunu yer verdi.

Uzayda daha önce de Astronot Scott Kelly tarafından marul yetiştirilmiş ve astronotlar tarafından tadına bakılmadan önce; sitrik asit temelli dezenfektanlar ile marulu temizleyip dezenfekte ederek sağlık açısından en uygun duruma getirildikten sonra eşit parçalara bölünerek tüketilmişti.

Yetiştirilen marulların elbette hepsi astronotlar tarafından tüketilmemiş ve Dünya’ya gönderilerek çeşitli testlerden geçirildikten sonra uzayda, Güneş’siz ve yerçekimsiz ortamda yetiştirilen bitkilerin besleyiciliği konusunda bilgi sahibi olunmasını sağlamıştı.

Bu yetiştirilen bitkiler ve sonrasında yapılacak diğer deneylerden elde edilecek bilgiler, uzun süreli gezegenler arası görevlerde; özellikle önümüzdeki 20 yıl içinde yapılacak olan insanlı Mars uçuşlarında astronotların kendi yiyeceklerini üretebilmeleri için gerekli olan verilerin elde edilebilmesi açısından büyük önem taşıyor.

cicek2

space

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

  1. Uzay ortamında bitki yetiştirmek gerçekten çok güzel bir aşama. ancak radyasyon etkisi ne derece tolere edilebilir. ileride göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Uzay Nedir?

Uzay ya da fezâ, Dünya'nın atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri arasında yer alan, gök cisimleri hariç, evrenin geri kalan kısmındaki sonsuz olduğu düşünülen...

Uzay Araçları ile İletişim

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Goldstone Uzay İletişim Merkezi'nde kurulu ve çapı 70 metreye ulaşabilen parabolik antenler, NASA'nın insanlı-insansız tüm uzay araçları ile iletişim kurmak amacıyla...

Cüce Gezegen Ceres ve Gizemli Parlak Bölgeleri

Daha önce de sitemizde Ceres ile ilgili bir haber yapmıştık. NASA'nın Ocak ayında çektiği fotoğraflarda gezegen yüzeyinde görülen parlaklıklar bilim adamları arasında tartışma yaratmıştı....