“Serseri” Bir Gezegen Keşfedildi

ÖNERİLENLER

Her gezegenin düzenli bir yörünge ile bir yıldızın etrafında döndüğü söylenemez. Dünya’dan  115 ile 160 ışık yılı uzakta bulunan bir gurup genç yıldızın arasında serbestçe dolaşan genç bir gezegen saptandı.
Geleneksel olarak düşünülürse, yörüngesi olmadığı için bir gezegen olarak kabul edilemez ama büyüklük bakımından yaklaşık olarak Jüpiter’in 4 ile 7 katı kütleye sahip olduğundan gezegensel bir kütleye sahip.
Genç bir gezegen olduğu düşünülen bu soğuk gezegen “AB Doradus” adı verilen 30 yıldız ile birlikte hareket ediyor ve bugüne kadar tespit edilen Dünya’ya en yakın serbest dolaşan bir gezegen.
Daha önce de serbest dolaşan gezegen olabilecek nesneler gözlemlenmişti ama onların yaşları tespit edilememişti ve bilimadamları onların gezegen mi yoksa sönük yıldız mı (brown dwarf: küçük olduğu için füzyon gerçekleştiremeyen yıldızlar) olduğuna karar verememişlerdi.
Bu yeni bulunan nesneye CFBDSIR2149 ismi takıldı. Yaklaşık olarak 20 – 200 milyon yaşında  olan bu gezegenin  çevresindeki yıldızlar ile aynı zamanda oluştuğunu düşünüyorlar.Astrofizikçi Philippe Delorme,  bu yeni keşfedilen gezegen için “4,6 milyar yaşındaki Güneş ile kıyaslandığında 45 yaşındaki bir adamın yanında 1 yaşındaki bir bebek gibi kalıyor” diyor.
Halen bu tür gezegenlerin nasıl oluştuğu bilinmiyor, yörüngesinden atılmış olabileceğini veya sönük yıldızlar gibi gaz ve toz bulutlarının çökmesi ile oluşmuş olabilecekleri düşünülüyor.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Ay Taşı Hırsızlığı Hakkında

NASA, Temmuz 2002 senesinde tarihinin en büyük hırsızlık olayını yaşadı. Thad Roberts, Johnson Uzay Merkezi’nden, pek çok kişi tarafından paha biçilemez olarak görülen Apollo...

Uzay Tuvaleti

Bugüne kadar birçok astronota ev sahipliği yapan Uzay İstasyonu, insanın Uzay’daki yaşama alışması için de en önemli yer konumunda ve uzayda herşey Dünya'dakinden farklı olduğu...

Kozmik Mikrodalga Arka Plan Işıması

Kozmik mikrodalga arka plan ışıması (kısaca: fon ışıması veya fon radyasyonu) 1964 yılında keşfedilen bütün evreni dolduran bir elektromanyetik dalga biçimidir. 2.725 kelvin sıcaklığındaki siyah nesnenin termal ışınımına tekabül eden 160.2 GHz frekansında ve 1.9 mm dalga boyunda...