Satürn’e El Sallayın !

ÖNERİLENLER

NASA’nın uzay aracı Cassini’nin kameralarını  Dünya’ya çevirecek. Satürn gezegenini incelemekte olan Cassini uzay aracı yaklaşık 1.5 milyar kilometre mesafeden Dünya’nın fotoğrafını çekmeye hazırlanıyor.

Uzmanlara göre Dünya Satürn’ün halkaları arasından donuk mat mavi renkli, küçük bir top gibi görünecek. Satürn gezegenini incelemek üzere 9 yıl önce gönderilen Cassini uzay aracının çekeceği Dünya’nın fotoğrafının nasıl olacağı konusunda fikir yürütülse de nasıl bir fotoğraf olacağı merakla bekleniyor.

NASA’nın en gelişmiş uzay araçlarından olan Cassini dün Güneş’in ve Satürn’ün konumuna göre bu gezegenin halkalarını fotoğraflarken Dünya’yı da görüntüledi. 1 milyar 500 milyon km öteden görüntü alınırken Dünya’da Kuzey Amerika ve Atlas Okyanusu güneş ışığı alıyor olacak.

Cassini’nin çekeceği bu fotoğrafların insan gözünün de seçebildiği doğal renklerde olacağı belirtildi. Daha önce de benzer biçimde iki kez Dünya’nın fotoğrafını çeken Cassini’nin o fotoğraflarını insan gözü seçemiyordu. Cassini’nin kamera ekibinin başın olan Carolyn Porco, “İnsanların, milyarlarca kilometre uzaklıkta fotoğrafımızı çeken bir robotumuz olduğu gerçeğini kutlayabileceklerini” söyledi.

Dr. Carolyn Porco ve ekibi, çekilecek fotoğraflarla Satürn’ün ve gezegeni çevreleyen halkaların bir mozaik görüntüsünü oluşturacak. Sonuçta ortaya çıkacak fotoğrafın sağ alt köşesinde ise küçük bir nokta olarak Dünya görünecek.

Ortaya çıkacak fotoğrafın işlenmesi ve hazırlanmasının bir kaç gün süreceği belirtiliyor.

Dünya’nın en uzaktan çekilen resmi Voyager 1’in 1990’da 6 milyar kilometre öteden aldığı görüntü. Voyager-1, “Pale Blue Dot”u Neptün’ün biraz daha ötesinden çekmişti.

Satürn’e El Sallayın Etkinliği

NASA’ya ait Cassini uzay aracını yöneten bilim adamları, herkesin Satürn gezegeni yönüne bakarak el sallayıp gülümsemesini istiyor.Bunun için Facebook etkiliği bile oluşturdu.Onun dışında fotoğraf paylaşım sitesi Flickr’da Satürn’e el sallayan insanların fotoğraflarının bulunduğu bir grup oluşturdu.

Cheryl Hoenniger
Fotoğraf  Flickr’a Cheryl Hoenniger (c.hoenniger) kullanıcısı tarafından yollanmıştır.

Facebook Etkinliği : https://www.facebook.com/events/650683051626720/

Flickr Etkinliği :http://www.flickr.com/groups/wave_at_saturn/

Sertifika

NASA tarafından Satürn’e el sallayanlara bir katılım sertifikası verilmeye başlandı. Bizde uzay.org olarak sertfikayı aldık.

sertifikasaturn

Sertifika Adresi : http://saturn.jpl.nasa.gov/news/waveatsaturn/certificate/

 

Fotoğraflar

Güncelleme:(23 Temmuz 2013)

Ortaya çıkacak fotoğrafın işlenmesi ve hazırlanmasının bir kaç gün süreceğini belirtmiştik ve dört gün sonra NASA tarafından fotoğraflar yayınlandı.Yaklaşık 1.5 milyar km öteden Dünya’nın küçük bir nokta şeklinde göründüğü fotoğraflar karşınızda.

 

Satürn'ün Halkaları Arasından Dünya Fotoğrafı - 19 Temmuz 2013
Satürn’ün Halkaları Arasından Dünya Fotoğrafı – 19 Temmuz 2013 (Tam Boyut İçin Tıklayın)
Dünya ve Ay  - 19 Temmuz 2013
Dünya ve Ay – 19 Temmuz 2013
Satürn'den Dünya ve Ay - 19 Temmuz 2013
Satürn’den Dünya ve Ay – 19 Temmuz 2013 (Büyütmek İçin Tıklayın)

Cassini  tarafından çekilen fotoğrafların diğer kısmının gelecek haftalar içinde yayımlaması bekleniyor.

Kaynak:NASA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

  1. kafamı karıştıran bir kaç soru var satürn şimdi yok mu oldu? yoksa hala yerinde duruyor mu?böyle bir kampanyayı başlatmaktaki amaç neydi? bu soruların yanıtı muhakaka vardır da benim öğrenmem imkansız bir şeydir sanırım tşekkürler

  2. venüsede yakında el atar onlar attılar zatende bundan sanırım 2005 yılıydı tam tarhini hatırlamıyorum çok ilginç düşncelerim beni yalıltmıyor şaşırmıuorum aklım yerinde bunu söylemek istedim sabahları uğrarım yanınıza kendinize iyi bakın 🙂 olmaz artık akşam görüşürüz biraz geç oldu

FARKLI BİLGİLER