Philae’nin Birkaç Saatlik Enerjisi Kaldı

ÖNERİLENLER

Pillerini şarj edemeyen Philae’nin sadece birkaç saatlik enerjisinin kaldığı kaydediliyor.

Phile

Rosetta uydusundan ayrılan Philae adlı robotun bir tepeciğin arkasında gölgede kalması nedeniyle güneş panellerinin çalışmadığı ve pilini şarj edemediği belirtiliyor. Philae’nin pili şarj edilmeden yaklaşık 60 saat boyunca çalışabilecek kapasiteye sahip.

Alman Uzay Havacılık Merkezi’nden Stephan Ulamec robotun bugün kuyruklu yıldızın yüzeyinde sondaja başlamasının ardından Rosetta ile irtibatının kaybedildiğini kaydetti.

Philae ile irtibat için gün içinde iki farklı zaman aralığı bulunuyor. Bir sonraki irtibat imkanı Türkiye saatiyle 23:00’ten itibaren mümkün olabilecek. Ulmec yeniden iletişim sağlanmadan önce pillerin tükenebileceğini belirtti. Ulmec “Eğer herhangi bir veri alamazsak bu büyük bir ihtimalle Philae’nin enerjisinin tükendiği anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Philae’nin sondaj sırasında Çuryumov Gerasimenko/67P kuyruklu yıldızının yüzeyini delmeyi başarıp başaramadığı henüz bilinmiyor. Sondajdan elde edilmesi beklenen örnekler bilim insanları tarafından Rosetta misyonunun en önemli adımı olarak görülüyor. Söz konusu bu verilerin güneş sisteminin oluşumu ve evrimi konusunda ipuçları vermesi bekleniyor.Zayıf yer çekimi sebebiyle kazı sırasında, Philae’nin kancalarını attığı yerden ayrılması tehlikesi de bulunuyor. Philae’nin gövdesi çevrilerek güneş panellerinin bir miktar güneş ışığı alabileceği ihtimali üzerinde de çalışıldığı belirtildi.

DEVRE DIŞI KALIRSA NE OLACAK?
Enerji problemi sebebiyle Philae’nin devre dışı kalması halinde dahi, göktaşının yörüngesindeki Rosetta adlı uzay aracının 67P’yi gelecek yılın sonuna kadar takip edeceği kaydedildi.

Ancak her ne olursa olsun şimdiye kadar yaptıkları insanlığın uzay serüveni açısından önemli bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

North American X-15

X-15 A, çok yüksek irtifalarda faaliyette bulunacak yetenekte, pilotlu, roket güçlü, hipersonik araştırma aracıdır. Bu araç; B-52 Stratofortress uçağından havada fırlatılır ve iniş yerine sevkedilir.Hızı yaklaşık olarak mach 6.7 dir (7200 km/s civarında). NASA,...

Merkür’deki Mimar Sinan Krateri

Yüzlerce zarif eserin yanı sıra Merkür'de kendi halindeki bir kraterde de Mimar Sinan izi var.Osmanlı'nın altın çağında imparatorluğun başmimarı olan, dört padişaha mimarlık yapmış...

Kozmik Mikrodalga Arka Plan Işıması

Kozmik mikrodalga arka plan ışıması (kısaca: fon ışıması veya fon radyasyonu) 1964 yılında keşfedilen bütün evreni dolduran bir elektromanyetik dalga biçimidir. 2.725 kelvin sıcaklığındaki siyah nesnenin termal ışınımına tekabül eden 160.2 GHz frekansında ve 1.9 mm dalga boyunda...