NASA, Mars Araştırma Aracı Curiosity Robotik Kolunu ve Kol Üzerindeki Araçları Test Etti

ÖNERİLENLER

NASA’nın mars araştırma aracı Curiosity robotik kolunu ve kol üzerindeki araçları test etti.  Kısaca MAHLI (Mars Hand Lens Imager) adı verilen kamera kullanılarak araç kendi fotoğraflarını çekti.

http://4.bp.blogspot.com/-X5_9q8oy4bw/UE9FNdg8NAI/AAAAAAAAAd8/HF1VL8mHkH4/s400/MAHLI1.jpg

MAHLI, tozdan korunmak için tasarlanan, açılıp kapanabilen kapakçığını ilk defa  açarak kendi gövdesinin alt kısmını ve kamera kalibrasyonu  için yerleştirilmiş cismi görüntüledi .

http://4.bp.blogspot.com/-hEtRiGvCJj4/UE9FC7zCzTI/AAAAAAAAAd0/zkeocYboztQ/s320/Lincoln-cent-on-mars.jpg

 

Kamera kalibrayon kısmında bir de 1909 yapımı üzerinde Abraham Lincoln’un resmi olan madeni para bulunuyor. Bu ilginç fikir, çekilen fotoğraflardaki cisimlerin boyutunun halk tarafından daha iyi anlaşılması amacı ile MAHLI araştırma ekibi tarafından düşünülmüş.
Baş araştırmacı Ken Edgett, bu parayı özel olarak bu için satın aldıklarını ve parayı yapanların asla böyle bir şey hayal etmelerinin mümkün olmadığını söylüyor.
Önümüzdeki günlerde MAHLI biraz daha fotoğraf çektikten sonra, Curiosity bundan sonra görev yapacağı bölge olan Glenelg’e doğru yola koyulacak. Orada robotik kol ile örnek alıp, matkap ile bir taşı delerek, taşın içinden toz numunesi  alacak.
Kaynak: NASA
Fotoğraflar: NASA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

North American X-15

X-15 A, çok yüksek irtifalarda faaliyette bulunacak yetenekte, pilotlu, roket güçlü, hipersonik araştırma aracıdır. Bu araç; B-52 Stratofortress uçağından havada fırlatılır ve iniş yerine sevkedilir.Hızı yaklaşık olarak mach 6.7 dir (7200 km/s civarında). NASA,...

Uzay Nedir?

Uzay ya da fezâ, Dünya'nın atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri arasında yer alan, gök cisimleri hariç, evrenin geri kalan kısmındaki sonsuz olduğu düşünülen...

NASA Hakkında

NASA, (National Aeronautics and Space Administration)(Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)ABD 'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum, 29 Haziran 1958 yılında kurulmuştur. Daire, 1...