NASA, Mars Araştırma Aracı Curiosity Robotik Kolunu ve Kol Üzerindeki Araçları Test Etti

NASA, Mars Araştırma Aracı Curiosity Robotik Kolunu ve Kol Üzerindeki Araçları Test Etti

NASA’nın mars araştırma aracı Curiosity robotik kolunu ve kol üzerindeki araçları test etti.  Kısaca MAHLI (Mars Hand Lens Imager) adı verilen kamera kullanılarak araç kendi fotoğraflarını çekti.

https://i2.wp.com/4.bp.blogspot.com/-X5_9q8oy4bw/UE9FNdg8NAI/AAAAAAAAAd8/HF1VL8mHkH4/s400/MAHLI1.jpg?w=1130

MAHLI, tozdan korunmak için tasarlanan, açılıp kapanabilen kapakçığını ilk defa  açarak kendi gövdesinin alt kısmını ve kamera kalibrasyonu  için yerleştirilmiş cismi görüntüledi .

https://i0.wp.com/4.bp.blogspot.com/-hEtRiGvCJj4/UE9FC7zCzTI/AAAAAAAAAd0/zkeocYboztQ/s320/Lincoln-cent-on-mars.jpg?w=1130

 

Kamera kalibrayon kısmında bir de 1909 yapımı üzerinde Abraham Lincoln’un resmi olan madeni para bulunuyor. Bu ilginç fikir, çekilen fotoğraflardaki cisimlerin boyutunun halk tarafından daha iyi anlaşılması amacı ile MAHLI araştırma ekibi tarafından düşünülmüş.
Baş araştırmacı Ken Edgett, bu parayı özel olarak bu için satın aldıklarını ve parayı yapanların asla böyle bir şey hayal etmelerinin mümkün olmadığını söylüyor.
Önümüzdeki günlerde MAHLI biraz daha fotoğraf çektikten sonra, Curiosity bundan sonra görev yapacağı bölge olan Glenelg’e doğru yola koyulacak. Orada robotik kol ile örnek alıp, matkap ile bir taşı delerek, taşın içinden toz numunesi  alacak.
Kaynak: NASA
Fotoğraflar: NASA
KATEGORİLER:
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)