NASA Doğruladı: Tom Cruise Uzaya Gidiyor

ÖNERİLENLER

Salı günü Hollywood kulislerinden çıkan ve sinemaeverleri heyecanlandıran iddia doğrulandı.

Dünyanın en ünlü aktörlerinden Tom Cruise ile milyarder iş adamı Elon Musk işbirliğine gidiyor. Space X uzay firması ve NASA’nın da olanakları kullanılarak uzayda çekilmiş ilk uzun metraj sinema filmine imza atılacak. Çarşamba günü NASA tarafından doğrulanan bu iddia bizzat NASA Direkötü Jim Bridenstine tarafından Twitter’da açıklandı.

Aksiyon filmlerinde dublor kullanmamakla bilinen Cruise bu filmde de baştan sona tüm riskleri alarak kendisi oynayacak. Cruise’ın bu film için yakın bir gelecekte Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gitmesi planlanıyor.

Bir sonraki ‘Görevimiz Tehlike’ filminin bazı sahneleri için mi gidildiği soruları sorulurken zamanlama nedeniyle bu film için olmadığı netleşti. Kendi başına ayrı bir film olarak çekilecek olan senaryoya dair henüz hiçbir ipucu yok.

Tarihteki en pahalı ve riskli film olabilir

Bir başka nokta da filmi hangi stüdyonun üstleneceği de şimdilik belli değil. Sinema tarihindeki en pahallı yapımlardan biri olmaya şimdiden aday olan filmin en çok hayati risk içeren film prodüksiyonu olacağı ise kesin.

Cruise’ın uzayda ne kadar zaman geçireceği, kaç kişilik bir film ekibi ile gidileceği, nasıl bir bütçe düşünüldüğü en çok merak edilenler arasında. Bazı uzmanlar Cruise ve ekibinin ISS’te en az 12-13 gün geçireceğini tahmin ediyor.

SpaceX’in başarısına bağlı

Bununla birlikte ISS’te bir seferde olabilecek astronot sayısı kısıtlı. Bunun dışında ABD toprağından ISS’e gidecek olan ilk astronotlar 27 Mayıs’ta SpaceX tarafından gönderilecek. Bu ilk seferin başarısı filmin de kaderini belirleyecek. SpaceX’in Dragon aracı toplamda 6 astronotu taşıyabiliyor.

Saatte 27 bin 600 km hıza ulaşacak

ISS yeryüzünden 408 km yukarıda bulunuyor. Saatte 27 bin 600 km hızla yol alan istasyona ulaşmak için Cruise’ın roketi bu hıza ulaşmak durumunda. Eskiden günler süren bu ulaşım günümüz teknolojileri ile saatler içerisinde tamamlanıyor. 50 saat süren bu yolculuk artık 6 saatin altında tamamlanabiliyor.

Kaynak: Euronews, NASA.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Soluk Mavi Nokta

Soluk Mavi Nokta, 14 Şubat 1990'da NASA’nın Voyager 1 uzay aracı tarafından Güneş'ten 3,7 milyar mil (6 milyar kilometre) mesafede çekilmiş Dünya'nın fotoğrafıdır. Fotoğraf,...

Tübitak Ulusal Gözlemevi

  Türkiye'nin en büyük teleskobunun bulunduğu Tübitak Ulusal Gözlemevi'ni ziyaret ettik ve hakkında birçok şey öğrenme fırsatımız oldu. Deniz seviyesinden 2500 m. yükseklikte bulunan Bakırlıtepe, Antalya'nın...

Kaliforniyum Nedir?

Kaliforniyum, sembolü Cf ve atom numarası 98 olan radyoaktif metalik bir kimyasal elementtir. İlk kez Şubat 1950'de Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'deki laboratuvarda küriyumun alfa parçacıkları (helyum iyonları) ile bombardıman edilmesiyle üretildi. Aktinit serisinin dokuzuncu üyesi ve sentezlenen altıncı uranyum ötesi...