Malezya Havayolları’na Ait 239 Kişi Taşıyan Uçağa Ulaşılamıyor

ÖNERİLENLER

Kuala Lumpur – Pekin uçuşunu yapmakta olan MH370 sefer sayılı Boeing 777-200 tipi yolcu uçağıyla bağlantı yerel saatle gece 02.40’ta (TSİ 20.40) kesilmişti. Kalkıştan yaklaşık iki saat sonra deniz üzerindeyken radarda kaybolan uçakta, 1’i bebek olmak üzere 227 yolcu ile 12 mürettebat bulunuyordu.

Çin devlet televizyonu CCTV’ye göre, 13 ayrı ülke vatandaşı taşıyan uçak, kaybolduğu sırada Vietnam hava kontrol sahasındaydı.

Malezya Havayolları’nın yayımladığı bilgilere göre, uçakta Türk vatandaşı bulunmuyor. Uçaktakilerin büyük çoğunluğunu Çin vatandaşları oluşturuyor. Söz konusu uçak 11 yıl 10 aydır serviste, 53 yaşındaki kaptan pilot ise 18365 saatlik uçuş tecrübesine sahip.

Malezya Havayolları’na ait bir yolcu uçağı 1995 yılında iç hat seferi sırasında düşmüş ve kazada 34 kişi hayatını kaybetmişti. Havayolu’nun kaza sicili o yıldan bu yana temizdi.

Toplam 88 uçaklık filoya sahip Malezya Havayolları, geçen yıl yapılan Dünya Seyahat Ödülleri oylamasında Asya’nın önde gelen havayolu seçilmişti. Buna karşın, son dört çeyrek üst üste zarar açıklayan şirketin son dönemde mali sorunlar yaşadığı biliniyor.

Öte yandan, Asya’da son derece hızlı büyüme kaydeden havayolu taşımacılığına ilişkin güvenlik endişeleri uzun süredir gündemde. Hızla büyüyen havayollarının yapısal sorunları ve insan kaynakları sıkıntıları endişeye yol açıyor.

Arama Çalışmaları Sürüyor

Ötey yandan, uçağı arama çalışmaları da sürüyor.

Malezya ve Vietnam arasında denizde yapılan aramalarda hala rastlanmazken, bu kadar süre havada kalacak yakıta sahip olmadığına dikkat çekiliyor.

Malezya Havayolları Üst Yöneticisi Ahmet Cuhari Yahya, kalkıştan yaklaşık bir saat sonra radardan kaybolan Boeing 777 tipi uçağın pilotlarının tehlike sinyali göndermediklerini, bu nedenle her ne yaşanmışsa bunun çok hızlı gelişmiş olabileceğini söyledi.

Yahya, uçağın radardan çıktığı bölgede o sırada hava koşullarının iyi olduğunu sözlerine ekledi.

Malezya Sivil Havacılık Dairesi Başkanı Azaharuddin Abdülrahman da uçağın, son olarak radarda TSİ 20:30’da, Güney Çin Denizi’nin Tayland Körfezi ile birleştiği noktada görüldüğünü belirtirken, Vietnam Sivil Havacılık Dairesi Başkanı Lai Xuan Thanh, ülkedeki hava trafik kontrol memurlarının uçakla hiç temas kurmadığını söyledi.

Mülkiyet iddiaları nedeniyle bölge ülkeleri arasında gerilime neden olan Güney Çin Denizi’nde arama çalışmaları, Çin ve Filipinler dahil olmak üzere tüm bölge ülkelerini seferber etti.

Arama çalışmalarına Çin 2 kurtarma gemisi, Filipinler, hava kuvvetlerine ait 3 uçak ve 3 donanma devriye gemisiyle katılıyor. 11 bin 200 kilometrekarelik alandaki çalışmaları, Malezya, Singapur ve Vietnamlı yetkililer koordine ediyor.

Bölgedeki Vietnamlı balıkçılardan da kayıp uçağın izine rastlamaları halinde yetkililere bilgi vermeleri istendi.

Malezya Ulaştırma Bakanı Hişammuddin Hüseyin, uçağın kaybolmasında terör ihtimalinin olup olmadığı yönündeki sorulara, “tüm olasılıklar üzerinde durdukları” yanıtını verdi.

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER