Jeff Bezos Uzaya Çıkıyor

ÖNERİLENLER

Dünyanın en zengin iş insanı olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, uzaya çıkacağını açıkladı. Bezos, şirketi Blue Origin ile 20 Temmuz’da uzaya çıkacağı duyuruldu.

Bu yıl kurucusu olduğu Amazon’daki koltuğunu devretme kararı alan Jeff Bezos herkesi şaşırtan bir açıklama yaptı.

Amazon’un yanı sıra uzay turizmi, yazılım ve medya alanlarında da aktif olan Bezos, sahibi olduğu uzay turizmi şirketi Blue Origin’in insanlı ilk uzay uçuşunda yer alacağını açıkladı.

Jeff Bezos’la uzaya çıkmak için 28 milyon doları gözden çıkardı

Gelecek ay, kardeşi ve açık artırmayı kazanan bir kişi ile uzay seyahatine çıkma hazırlığı içinde olan Bezos’la aynı kapsülde yer alacak kişinin gözden çıkardığı meblağ belli oldu.

Dünyanın 159 ülkesinden 7.000’den fazla katılımcının dahil olduğu açık artırma sonucunda bir kişi tam 28 milyon dolar ödemeyi teklif ettiği açıklandı. Mayıs ayından beri devam eden açık artırmada en yüksek fiyat 4.8 milyon dolardı fakat dün gece yapılan müzayedede rekor kırıldı.

Açık artırma sonunda uzaya çıkma biletini kapan kişinin isminin yakında açıklanacağı belirtildi. Öte yandan kapsülde dördüncü bir yolcunun daha olacağı kaydedildi.

Yaklaşık 10 dakikalık yolculuğun üç dakikası yer çekimsiz ortamda gerçekleşecek. Böylelikle kazanan kişi yer çekimsiz ortamda kalmak için dakikada 9 milyon dolar harcamış oldu.

Bu güne kadar New Shepard isimli uzay kapsülü deneme uçuşu yaparken Nisan 2015’teki ilk uçuş haricindekilerin hepsi başarılı olmuştu. İlk uçuşta da roket düşmüş fakat kapsül Dünya’ya güvenle inmişti.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER