HÜRKUŞ Azami Yük Testini Geçti

ÖNERİLENLER

Ekran Resmi 2015-01-15 11.20.16

Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve üretilen Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ, yapısal testlerin sonuncusu olan Azami Yük Uygulama Adımı’nı başarıyla tamamladı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Hürkuş uçağının sertifikasyon sürecinde uçağa binecek yüklerin özel yapım test düzeneğinde uygulandığı yapısal testlerin sonuncusu olan azami yük uygulama adımının 13 Ocak’ta TUSAŞ tesislerinde başarıyla tamamlandığı belirtildi.

 Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü gözetiminde gerçekleştirilen bu testte, sertifikasyon gereksinimi olan maksimum yükün, statik test uçağına başarı ile uygulandığı kaydedildi. 1,5 yıl boyunca gerçekleştirilen yükleme testlerinde, statik test uçağına Hürkuş Uçağının uçuş esnasında maruz kalabileceği farklı tipte kritik yükler uygulandığı vurgulanan açıklamada, “Tüm test koşulları tamamlanarak ilgili sertifikasyon gereksinimleri yerine getirilmiştir. Gerçekleştirilen tüm test adımları Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA)/Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile planlanmış ve icra edilmiştir” denildi.
Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bu Tam Boy Uçak Statik Test kampanyası ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi başta olmak üzere Türkiye’nin havacılık endüstrisine önemli bir deneyim ve kabiliyet kazandığı belirtilen açıklamada, ayrıca Hürkuş-Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Geliştirme Projesinin önemli bir kilometre taşının tamamlandığı belirtildi.
Kaynak:Mynet

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER