Cosmos’un Sunucusu Neil Degrasse Tyson ile Röportaj

ÖNERİLENLER

Efsanevi gökbilimci ve astrobiyolog Carl Sagan’ın  yazımında yer alıp sunduğu ödüllü televizyon dizisi Cosmos şu günlerde National Geographic Channel tarafından yeniden çekiliyor.Carl Sagan 62 yaşında kök hücreleri ile ilgili bir hastalıktan dolayı yaşama veda ettiği için yeni  Cosmos: Bir Uzay Serüveni belgeselini astrofizikçi ve Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’ninde Hayden Planetaryumu’nun müdür olan Neil Degrasse Tyson sunacak. Popular Science tarafından yapılan röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Popular Science:Sırta takılan jet çantası mı isterdiniz, uçan araba mı?

Neil Degrasse Tyson: Benim tercihim ikisine de gerek bırakmayan bir taşıma yöntemi: bir solucan deliği.

PS:Ömrümüz hangi inanılmaz şeyi görmemize yetecek?

NDT:Bence Dünya’dan başka gezegenlerde yaşam olup olmadığını öğreneceğiz.Bunun için de en iyi yer Jupiter’in ayı Europa ya da Mars olacak.

PS:Başka gezegenlerde bulacağımız yaşam gelip bizi yiyecek mi?

NDT:Hayır.Bilim insanları ne zaman yeni birşey keşfetse insanların ilk tepkisi ”Aman Tanrım, bir virüs yarattın, şimdi herkesi öldürecek” oluyor.Buzlar eriyor diye sinirlenen bir kutup ayısından ne kadar korkarsam, Mars’ta bulabileceğimiz şeyden de o kadar korkuyorum.

PS: Astrofizikte hangi alanda ilerlemeye kesinlikle ihtiyacımız var?

NDT:Bir öte gezegenin atmosferinden geçen ışığın tayfını gözlemleme becerisi.Böylece yüzeyde yaşam olduğunu gösteren biyoizler olup olmadığını görebiliriz.

PS:Uzayın keşfi için hangi teknik ilerlemeye ihtiyaç var?

NDT:Bizi galaksinin ve güneşin kozmik ışınlarına karşı koruyacak bir şeye.Ayrıca uzay – zamanın dokusunu daha iyi anlamadıkça ya da bir solucan deliği yapma yolunu bulmadıkça asla yıldızlara yolculuk yapamayacağız.

PS:Çin ilk tekerlekli keşif aracını Aralık ayında Ay’a indirdi.Bu ABD uzay programını nasıl etkiyecek?

NDT:Çin, Mars’a bir şeyler indirmek istediğini söylüyor ve planlarından şaşmayacakları şüphe götürmez.Derin jeopolitik görüşlere sahip olduğumu söyleyemem ama kendimizi askeri bakımdan tehdit altında hissetmedikçe var gücümüzle uzaya yönelmeyeceğimizi biliyorum.Tabii dünyanın parasını kazanacaksak o başka.

PS: Sadece bilimsel hedefleri olan bir uzay programı neye benzer ?

NDT: Eğer tümüyle bilim insanı gözüyle bakarsam, insanları uzaya göndermememiz, onları tok ve sıcak tutmamız gerekir.Robotlarınsa umrunda bile olmaz.İnsanların yapabildiklerini daha bile iyi yapmaları için robotlar tasarlayabiliriz.

Kaynak:Popular Science

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER