Çin Tiangong-2 Modülünü Fırlattı

ÖNERİLENLER

tiangong

Çin, uzay istasyonu projesi kapsamında “Tiangong-2” (Gök Saray-2) modülünü yörüngeye fırlattı.

Ülkenin kuzeybatısındaki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden “Çangcıng-2F” (Uzun Yürüyüş-2F) roketleriyle yerel saatle 22.04’te ateşlenen modül, başarıyla yörüngesine oturdu.

Astronotların yaşayacağı laboratuvar kabini ile güneş panelleri ve akümülatör gibi güç aksamlarını barındıran kabin olmak üzere iki bölümden oluşan insansız modül, yörüngede iki yıl çalışma yapacak şekilde tasarlandı.

Tiangong-2, yeryüzüne 380 kilometre uzaklıkta belirlenen yörüngesine oturduktan sonra uluslararası görevleri de uygulayacak.

Dünyadaki ilk yüksek duyarlıklı gama ışını dedektörünü taşıyan modülün ateşlenmesinden yörüngeye oturmasına kadar geçen süreç, Çin Merkez Televizyonu (CCTV) tarafından canlı yayınlandı.

Çin Uzay Ajansı, Tiangong-2 modülünün gelecek ay fırlatılması planlanan insanlı uzay mekiği “Şıncou-11” ile yörüngede kenetleneceğini açıkladı.

Uzay istasyonu hedefi için kilit önemde

10,4 metre uzunluğunda, 3,35 metre çapında ve 8,6 ton ağırlığında olan Tiangong-2’nin, ülkenin uzay istasyonu kurma hedefi kapsamında gerekli ön hazırlık ve deneyleri yapmak için kilit öneme sahip olduğu ifade edildi.

Ülke, 2022’ye kadar 2 adet 20 tonluk modülün birleşimiyle yörüngede kalıcı olarak hizmet verecek bir çekirdek modül oluşturmayı hedefliyor.
Çin, bu hedefini gerçekleştirmesi durumunda ABD ve Rusya’nın ardından uzay istasyonu kuran üçüncü ülke olacak.

Çin, ilk uzay laboratuvarı Tiangong-1’i, Eylül 2011’de yörüngeye fırlatmıştı. Serinin ilk modülünün de 2 yıllık misyon için fırlatıldığı açıklanmış ancak yörüngede 4,5 yıl kalmıştı. Tiengong-1, Haziran 2012’de Şıncou-9 , Haziran 2013’de Şıncou-10 uzay mekikleriyle kenetlenmişti.

Pekin yönetimi, insanlı uzay üssü projesini, 2010’de onaylamıştı.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER