Büyük Kırmızı Leke Küçülüyor

ÖNERİLENLER

Jüpiter’in büyük kırmızı lekesi, yüzyıllardır devam eden gezegenimizin 3 katı büyüklüğünde bir kasırgadır.  Gezegenin ekvatorunun 22° güneyinde bulunur ve en az 340 yıldan beri sürmektedir. Fırtına yeryüzü teleskoplarından görülecek kadar büyüktür.

Jüpiter’in yüzeyindeki dev fırtınayı temsil eden Büyük Kırmızı Leke, küçülmeye başladı. NASA ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) tarafından yapılan en son gözlemler, lekenin bilinen en küçük boyuta indiğini belirledi.

Jüpiter’in yüzeyinde sarı, turuncu ve beyaz renkli tabakaların karışımı halinde beliren leke, hızları saatte yüzlerce kilometreyi bulan fırtınaların oluşturduğu girdaptan meydana geliyor. Yüzyıllardır gözlemlenen Büyük Kırmızı Leke, bugün en ufak boyutuna inmiş durumda.

jupiterred

Gökbilimciler, 19’uncu yüzyılın sonlarına rastlayan ilk hesaplamalarında Büyük Kırmızı Leke’nin 41 bin km genişliğinde olduğunu ölçmüştü. 1979-1980 yıllarında Jüpiter sisteminden geçen Voyager uzay araçları, lekenin genişliğini 23 bin 335 km olarak hesaplamıştı. Hubble Uzay Teleskobu tarafından elde edilen en son verilere göre, Büyük Kırmızı Leke bugün sadece 16 bin 500 km genişliğinde.

Great_Red_Spot_From_Voyager_1
Büyük kırmızı leke’nin 1979 yılında Voyager 1’den olan görünümü.

NASA Goddard Uçuş Merkezi tarafından yapılan açıklamada, elde edilen sayının bugüne kadar yapılan en küçük ölçümü temsil ettiği ifade edildi. 2012’den bu yana küçülme hızında artış olduğu belirtilen Büyük Kırmızı Leke’de yaşanan değişimin arkasındaki neden henüz bilinmiyor.

NASA adına açıklama yapan Amy Simon, ‘en son gözlemlerde fırtınanın çok küçük anaforlarla beslendiğini gördüklerini, bu durumun Büyük Kırmızı Leke’nin iç dinamiklerini etkiliyor olabileceğini’ söyledi.

Gökbilimciler, Büyük Kırmızı Leke’deki değişimin nedenini ortaya çıkarmak için fırtına girdabının nasıl beslendiğini araştıracak.

Belki bizden sonra gelenler o lekenin varlığından bile haberdar olamayabilirler.  Bunu zaman gösterecek…

jupitertemsili
Jüpiter’in geleceki olası görüntüsü.Kırmızı leke yok.

 

Kaynak:NASA/ESA, Vikipedi

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

İlk Uzay Şempanzesi: Ham

Uzay’a giden ilk hominid olan “Ham” isimli şempanze 1956 yılında Kamerun’da ormanda doğmuş, hayvan yakalayıcıları tarafından yakalanıp Amerika’ya gönderilmiştir. Daha sonra Amerikan Hava Kuvvetleri...

Uzay’a Giden Köpekler

Rusya uzaya insan göndermeden önce pek çok test gerçekleşmiştir. Bunlardan bazılarında insan boyutunda mankenler kullanılmış, bazılarında ise köpekler test araçlarında görev almışlardır.Fotoğrafta gördüğünüz uzay...

Satürn’ün İlginç Uydusu Hyperion

NASA'nın Cassini uzay aracı bugün Satürn'ün bozuk şekilli uydusu Hyperion'a son defa yakınlaşmaya başlayacak.Satürn'ün yörüngesine bulunan Cassini, Türkiye saati ile 15:36 da Hyperion'a 34000...