Dünya’nın En Büyük Uçağı İlk Test Uçuşunu Gerçekleştirdi

ÖNERİLENLER

2011 yılında Microsoft kurucularından Paul G. Allen ve Scaled Composites şirketi kurucusu Burt Rutan işbirliği yaparak Stratolaunch Systems’i kurduklarını açıklamıştı. İşbirliğinin amacı uzaya gidecek araçların kalkış maliyetini düşürmek idi. Bunun için üzerinde çalışmaya başladıkları ve havadan yörüngeye ulaşım sağlayacak olan taşıyıcı uçak projesi nihayet deneme aşamasına ulaştı. Scaled Composites Model 351 Stratolaunch hava taşıyıcısı ilk deneme uçuşunu gerçekleştirdi.

Photo credit: Stratolaunch

Amerika’da bulunan Mojave Hava ve Uzay Limanından kalkan dev uçak, test uçuşunda 304 km/saat hıza ulaşıp, 5.000 metre (17.000 feet) yüksekliğe çıktı. Uçuşu, Amerikan hava kuvvetlerinde (USAF) 28 yıl çalışmış, eski F-16 pilotu Evan Thomas yöneterek, uçağın manevra kabiliyetlerini test etti. Düzenlenen basın toplantısında herşeyin saat gibi çalıştığını söyleyen pilot Thomas, uçakta kullanılan itiş gücü, hidrolik ve pnömatik sistemlerin oldukça karmaşık olmasına rağmen mükemmel çalıştığını söyledi.

Şirket yöneticisi Jean Floyd, yıllardır hayal edilen uçuşun nihayet gerçekleşmesinden duygulandığını belirterek, “bu anı, bugün hayatta olmayan şirket kurucusu Paul Allen ile de paylaşabiliyor olmak isterdim” dedi.

Stratolaunch uçağı iki adet 747 gövdesinin orta kanat ile birleştirilmesinden oluşmakta. 117 metre kanat genişliğine ve 226.796 kilogram ağırlık ile şu anda dünyanın en büyük uçağı ünvanını almış durumda.

Stratolaunch sayesinde Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) malzeme ve ekip nakledilmesinin daha ucuza mal olacağı ve roket kullanımına gereksinim kalmayacağı düşünülüyor.

Photo credit: Stratolaunch

Henüz ilk ticari uçuşun ne zaman olacağı belli olmayan Stratolaunch uçağının test uçuşlarına devam edeceği ve 10.668 metre (35.000 feet) yüksekliğe kadar test edileceği belirtiliyor.

Kaynak: Stratolaunch websitesi

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Mars’ta Yaşam Var Mıdır?

Mars’taki Keşif Aracı Curiosity Curiosity, NASA’nın Mars Bilim Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen en iddialı Mars görevidir. Robotumuz, kızıl gezegende farklı canlıların yaşayıp yaşamadığını ve gezegenin insan yaşamına...

Bir Uzay Uçuşu Sırasında Hayatını Kaybeden İlk İnsan: Vladimir Komarov

Vladimir Mihailoviç Komarov (Rusça: Владимир Михайлович Комаров) (16 Mart 1927 Moskova - 24 Nisan 1967 Orenburg yakınları), Sovyetkozmonotu, bir uzay uçuşunda hayatını kaybeden ilk insan.1960'ta uzaya gidecek ilk kozmonot grubuna...

Güneş Sisteminin En Yüksek Dağı – Olympus Mons

Olympus Mons, Güneş Sistemi'de bilinen en yüksek volkan ve dağdır. Dağ, Mars gezegeninde yaklaşık olarak 18,4°N 134°W / 18, -134. koordinatlarından yer alır. Dünya'nın en yüksek dağı Everest ile karşılaştırılırsa üç kat...