Yapay Kayan Yıldız Projesi, Kitlesel Fonlama ile İkinci Kez Hayat Buluyor

ÖNERİLENLER

Tokyo merkezli ALE (Astro Live Experiences) daha önce, Aralık 2019’da bir Rocket Lab Electron iticisiyle fırlatılan ALE-2 uydusunu kullanarak 2020’de yapay kayan yıldızlar yaratmayı planlamıştı.

Ancak teknik sorunlar bu çalışmayı geciktirince, ALE 2023’te yeni bir meteor çalışması başlatacağına söz verdi. Şimdi şirket gerçekten de kitle kaynak kullanımına dayalı yeni bir girişimle geri döndü, ancak yeni bir uydunun fırlatılmasına bağlı olduğu için kayan yıldızların ne zaman ortaya çıkacağına dair kesin bir çıkış tarihi yok.

ALE, üyeler için özel avantajlara bağlı olarak değiştirilemez tokenler (NFT) satacak yeni bir Sky Canvas Topluluk Kulübü aracılığıyla topluluk desteği istiyor. Ancak NFT’ler, geleneksel piyasaların dışında “alternatif para birimlerini” savunan kripto para topluluğu ile yakından bağlantılıdır.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kripto para birimlerinin yatırımcılar için saadet zincirlerine katılım da dahil olmak üzere önemli riskler taşıdığı uyarısında bulundu. San Francisco Chronicle’a göre, daha geniş anlamda, kripto para topluluğu üyeleri kadın düşmanlığı ve çeşitlilik, tartışma ve saygıyı engelleyen diğer uygulamalarla yakından ilişkilendirilmiştir.

ALE, NFT satışının şu anda gelir elde etmenin tek yolu olup olmadığını veya yatırımcılardan başka finansman kaynaklarının gelip gelmeyeceğini açıklamadı. Ayrıca bu meteorların üretileceği uyduyu ne zaman fırlatmayı planladıklarını da söylemediler.

Ancak CEO Lena Okajima 30 Mart Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketinin “insanlığın sürdürülebilir kalkınmasına” kendini adadığını söyledi ve meteorların “kritik iklim araştırmalarını yeni bir uzay eğlencesi biçimiyle birleştirerek, iklim değişikliğine ilişkin bilimsel anlayışımızı daha da ileriye götüreceğine inanıyoruz.” sözünü verdi.

 

Şirket meteorları büyük etkinlikler için kullanılabilir hale getirmeyi vaat ediyor. Planlarına göre, “zararsız maddelerden” yapılan topaklar bir uydudan fırlatılacak ve daha sonra Dünya yüzeyinin 37 ila 50 mil (60 ila 80 km) üzerinde yanarak gökyüzünde farklı bir görsellik oluşturacak.

Daha pratik olarak küreler, Dünya atmosferinin balonların inceleyemeyeceği kadar yüksek, ancak uyduların yüksek çözünürlükte göremeyeceği kadar alçak bir katmanı olan mezosferden bilgi toplanmasına yardımcı olabilir. Mezosfer, iklim değişikliği çalışmalarında önemli bir vektör olarak etiketlenmiştir.

Gerçek hayattaki meteor yağmurları genellikle atmosferimizde yüksek hızda hareket eden küçük toz parçaları veya parçacıkları içerir ve gezegenimiz bir asteroit veya kuyruklu yıldızdan geriye kalan enkazın içinden geçerken zaman zaman kümeler halinde gelir.

Bu yapay meteor yağmurlarının tam olarak ne kadar parlak olacağı belli değil. Daha genel olarak, uzay topluluğu SpaceX’in Starlink’i gibi parlak uyduların neden olduğu ışık kirliliği konusunda uyarıda bulunmuştur, bu uydular halihazırda teleskopik gözlemlerin yanı sıra açık gökyüzüne bağlı olan yerli astronomi ve kültürü de etkilemektedir.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER