Kim Kiminle Nerde ve Ne Zaman?

ÖNERİLENLER

İnsan bilimi uzmanlarının her zaman sorduğu bir soru vardır: Kim kiminle nerde ve ne zaman cinsel ilişki kurdu?

Batı Sibirya’da bulunan uyluk (femur) kemiğinin bu soruya verdiği yanıt oldukça ilginç ve benzersiz oldu.

UzayOrg_UstIshimHaritasiUst-Ishim’de (haritada Ishim bölgesinin üstünde kalıyor) bir köyde nehir yatağında bulunan uyluk kemiği 45000 yıl önce yaşamış bir erkeğe ait.  DNA zincirinin hiç bozulmamış olması bu kemiğe eşsiz bir özellik katıyor: bugüne kadar bulunmuş en eski ve tamamı mevcut modern insan gen zinciri.

 
Cinsel ilişki kısmına gelince, tıpkı günümüz Avrupalıları ve Asyalıları gibi %2 Neanderthal DNA’sı içeriyor. Fakat farklı olarak, Neanderthal genleri uzun şeritler halinde  kümelenmiş yani küçük parçalar halinde sıralanmamış. Bu da gösteriyor ki, bu insan iki grubun gen değişmesinden kısa bir süre sonra yaşamış.

Credit Bence Viola/Max-Planck-Institute for Evolutionary Anthropology
Credit Bence Viola/Max-Planck-Institute for Evolutionary Anthropology

Araştırmalara göre modern insan ve Neanderthal insanının ilk gen değişimi 52000 ile 58000 yıl öncesi bir zamanda gerçekleşmiş. Ust-Ishim adamı da tahminen bu birleşmeden 7000-13000 yıl sonrası yaşamış ve Malta’da bulunan ve 24000 yıl önce yaşamış olan çocuk ile İspanya’da 8000 yıl önce yaşamış adam ile benzer genler taşıyor.

 

J.M. VIDAL ENCINA; (ILLUSTRATION, INSET) CSIC
J.M. VIDAL ENCINA; (ILLUSTRATION, INSET) CSIC

Modern insanın yeryüzüne yayılmasını tam anlamak için antropologların kim kiminle nerde ve ne zaman sorunusunu daha çok sormaları gerekiyor.

 

Kaynak: Sciencemag.org – Lizzie Wade

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER