Kayıp Mars Robotu Bulundu

Kayıp Mars Robotu Bulundu

 

İngiltere tarafından 2003 yılında Mars’a gönderilen Beagle2 isimli araç inişe geçtikten hemen sonra bağlantı kesilmiş ve bir daha haber alınamamıştı.  İniş sırasında hızını ayarlayamayan aracın yüksek hızla yüzeye çarpıp parçalandığı tahmin ediliyordu.

NASA’nın Reconnaissance isimli uydusu tarafından çekilen yüksek çözünürlüklü fotoğrafta yeri tespit edilen aracın tek parça halinde inişi başardığı fakat iniş sonrası bazı solar panellerin açılmadığı ve antenin de panellerin altında kalması yüzünden bağlantıya geçilemediği anlaşıldı.

UzayOrg_Beagle2_UyduFoto
Tam açıldığında beş yapraklı bir çiçeğe benzeyen aracın sadece üç yaprağının açık olduğu tespit edildi.  Bunun bir şansızlık sonucu olduğu düşünen Profesör Mark Sims, hava yastığının inişte delinmiş olabileceğini ve hava kaçırması sonucu ayrılma işleminin aksadığını düşünüyor.

İsmini Charles Darwin’in gemisinden alan Beagle2, Mars’ta hayat olup olmadığını araştıracaktı.  Yeri tespit edilen aracın tekrar çalışır duruma getirilmsi mümkün değil.
UzayOrg_Beagle2
Avrupa Uzay Ajansı yöneticilerinden Jean-Jacques Dordain Beagle2 aracının kaybolması olayından çok önemli dersler alındığını, tasarımdan büyük rol oynayan, adeta aracın babası sayılabilecek bilim adamı Colin Pillinger hayatta olmadığını fakat aracın bulunmasının onun adına çok memnun edici olduğunu söyledi.

UzayOrg_Beagle2_ColinPillinger

Beagle2 ve Colin Pillinger

 

Kaynak: BBC Haber

 

KATEGORİLER:
ETİKETLER:
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)