Jüpiter ve Satürn’ün Muhteşem Birleşimini Kaçırmayın

ÖNERİLENLER

Satürn ve Jüpiter, yörüngeleri nedeniyle yaklaşık 20 yılda bir Dünya’ya bakış açımıza göre birbirlerine yaklaşırlar. Ancak bu yıl, iki gezegen birbirine yüzyıllardır sahip olduklarından çok daha yakın görünecek. 21 Aralık 2020 gecesi, aslında iki gezegen birbirlerinden yüz milyonlarca kilometre uzakta olmalarına rağmen tek bir ışık kaynağı gibi görünecek.

Evinizde kalmayı tercih ediyor veya kapalı bir görüş alanına sahipseniz, evinizin rahatlığında canlı olarak izleyebileceğiniz birkaç internet yayını da mevcut.

Jüpiter ve Satürn uzayda birbirlerinden yüz milyonlarca kilometre uzakta kalsa da, güneş sistemimizdeki en büyük iki gezegen bu gece gökyüzünde birbirlerine yaklaşıyor gibi görünecek.

21 Aralık başka bir nedenle de önemli bir gün çünkü Kış gündönümü, güneş ışınlarının Oğlak Dönencesi’ne dik geldiği an. Kuzey yarımkürede günler uzamaya, güney yarımkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarımkürede kışın, güney yarımkürede yazın başlangıcı sayılır. Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir. Güney yarımkürede en uzun gündür, Kuzey yarımkürede en uzun gece yaşanır. 21 Aralık’ta Türkiye’de en uzun gece ise 15 saat 6 dakika ile Kuzey’deki Sinop’ta yaşanır.

Bu iki gök olayının aynı güne denk geliyor olması tamamen kozmik bir tesadüf. En uzun gecenin yaşandığı bugün Jüpiter ve Satürn birleşimini gözlemlemek için daha fazla zamanımız var.

Satürn ve Jüpiter, tek bir nokta gibi görünecek ancak optik büyütme altında Jüpiter ve Satürn ayrı birer nokta olarak görünebilir. Hatta dürbün veya teleskoplu gözlemciler, gezegenleri ve bazı uydularını aynı görüş alanında görebilirler.

En son ne zaman bu kadar yakın oldu?

Bazı internet siteleri yaklaşık 400 yıl olduğunu söylerken, diğerleri neredeyse 800 yıl olduğunu söylüyor. Hesaplamalara göre iki gezegenin aralarındaki fark en son 397 yıl yani 16 Temmuz 1623’te 5 ark dakika kadar yakınlaştı. Bununla birlikte o dönem, New York, Paris veya Tokyo gibi ılıman enlemlerde yaşayanlar için, iki gezegenin Güneş’in parıltısına olan yakınlığı ve ufkun üzerindeki düşük rakımı nedeniyle gözlemlenememiş olacağı düşünülüyor. Ama bu 1623’te yaşanan büyük yaklaşmanın tamamen gözlenlenmediği anlamına gelmiyor. Bu nadir hizalanmanın görünürlüğü, yalnızca ekvator bölgelerine yakın tropik bölgelerde görülebilirdi. Kuzey ve Güney Amerika, Orta Afrika veya Endonezya’da yaşayan biri eğer 16 Temmuz 1623 akşamı gökyüzüne baktıysa Jüpiter ve Satürn’ü birleşimini görebilirdi. NASA’ya göre, Jüpiter ve Satürn’ün gökyüzünde birbirine bu kadar yakın geçmesinin üzerinden yaklaşık 400 yıl geçti ve NASA’ya göre geceleri gerçekleşen birleşmelerinin üzerinden neredeyse 800 yıl geçti. Peki bu tarihleri yakından inceleyelim.

Bu iki gezegen ne sıklıkla bu kadar yaklaşıyor?

Yani, listemize göre, bu iki gezegen ortalama her 300 yılda bir birbirine son derece yakın geliyor. Bununla birlikte, listede yer alan sadece iki tarihte 12 Temmuz 769 ve 16 Temmuz 1923’te tam olarak gözlemlenemedi. Bunu hesaba katarsak, ortalamanın 375 yıla çıktığını söyleyebiliriz. Ancak bu hesaplar yalnızca bir ortalama. 1226 ile 2020 birleşmesi arasında 794 yılın geçti ancak 2417 ve 2477 yıllarında olacak gözlemlenebilir birleşmenin arasından yalnızca 60 yıl geçmiş olacak.

Bu muhteşem birleşmeyi kendi insan ömrünüze sığdırabileceğiniz ve en net görebileceğiniz gün 21 Aralık ancak ay sonuna kadar Jüpiter ve Satürn’ün birbirlerinden ayrılışlarını da gözlemleyebilirsiniz.

Kaynak: NASA, Space.com

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER