İlk “Asteroit Günü” 30.06.2015

ÖNERİLENLER

Pek çok bilim adamı, gök bilimci, astronot ve sanatçı tarafından 3 Aralık 2014 günü alınan bir karar ile her yıl, 30 Haziran gününün “Asteroit Günü” olarak anılmasına karar vermişlerdir. Ayrıca tüm insanlığı asteroitler hakkında bilinçlendirilerek, gezegenimizi olası bir çarpışmaya karşı koruyabilmek için yapılabilecekleri gündeme getirmek istenmektedir.

30 Haziran gününün seçilmesinin sebebi ise 30 Haziran 1908 yılında Sibirya’nın Tunguska bölgesinde yaşanan ve bilim adamları tarafından bir asteroit veya kuyruklu yıldızın atmosferde patlaması ile oluştuğu düşünülen olağan üstü olay. (Bu konuda arşivimize bakmak için burayı tıklayınız)

UzayOrg_AsteroitGunu

Son zamanlarda teknolojik gelişmelerin de yardımı ile gök bilimlerinde yaşanan ilerlemeler, Dünya’nın çok yakınından geçen asteroitler karşısında ne kadar aciz olduğumuzu her geçen gün daha iyi anlamamızı sağlıyor. Kimi zaman sadece birkaç gün önce fark ettiğimiz bir asteroit bir ay mesafesi kadar uzaklıktan gezegenimize teğet geçiyor. (Bu konuda da pek çok haberimiz arşivde mevcut)

Bu konuda neler yapılabileceğini tartışan bilim adamları ve meraklıları ilk olarak asteroit tespit etmeyi 100 kat hızlandırmak istiyorlar. Bu da ‘100x bildirimi’ olarak adlandırılmış.
İlk defa bugün başlayan ‘Asteroit Günü’ uygulamasında Uzay.org grubu olarak sizleri asteroitler, kuyruklu yıldızlar ve göktaşları konusunda bilgilendirmeye devam edeceğiz.

UzayOrg_AsteroidDay

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER