Bir Uydumuz Daha Oldu

ÖNERİLENLER

dunya

Son yüzyılda Dünya’mızın yörüngesinde dönen bir gök cismi daha olduğu keşfedildi. 2016 HO3 adı verilen asteroit (küçük gezegen), tam olarak Ay gibi bir uydu sayılamayacak kadar uzakta olsa da, hem Güneş’in hem de Dünya’nın yörüngesinde kararlı biçimde dönüşünü sürdürüyor.

NASA, yeni ‘mini uydumuzun’ yüz yıl kadar önce yörüngeye girdiğini ve rotasına bakılırsa yüzlerce yıl daha dönüşünü sürdüreceğini tahmin ediyor.

NASA’nın Dünya’ya Yakın Nesneler departmanından Paul Chodas, “Bu asteroit hem bizim gezegenimizin hem de Güneş’in kütle-çekim etkisi altında. Fakat çok uzakta, ona tam olarak uydumuz demek mümkün değil, yarı uydu diyebiliriz” diye açıkladı.

ho3

Asteroitin Güneş etrafındaki yıllık rotasında bazen Dünya’dan uzaklaşıp Güneş’e yaklaşıyor, bazen de Dünya’ya daha yakın hareket ediyor. Yörüngesi Ay gibi düzgün değil, bu yüzden bazen yörüngesinden az miktarda sapıyor. Böyle durumlarda Güneş’ten uzaklaşan HO3, yeniden Dünya’nın kütle çekimine kapılıp yörüngeye dönüyor.

Asteroitin Dünya’dan ortalama uzaklığı, Ay’ın dünyadan uzaklığının neredeyse 100 katı. Gezegenimize en yakın olduğu durumlarda bu mesafe, Ay ile Dünya arası mesafenin 38 katına iniyor. Cismin tam boyutları henüz hesaplanamadı fakat çapının 40 – 100 metre arası olduğu tahmin ediliyor.

2003’te benzer bir gök cismi, ‘YN107’, bir süreliğine Dünya’nın çekim gücüne kapılarak yörüngeye girmiş ancak 10 yıl kadar sonra uzaklaşmıştı.

Kaynak: NASA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Uzay Araçları ile İletişim

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Goldstone Uzay İletişim Merkezi'nde kurulu ve çapı 70 metreye ulaşabilen parabolik antenler, NASA'nın insanlı-insansız tüm uzay araçları ile iletişim kurmak amacıyla...

NASA Hakkında

NASA, (National Aeronautics and Space Administration)(Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)ABD 'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum, 29 Haziran 1958 yılında kurulmuştur. Daire, 1...

Bir Uzay Uçuşu Sırasında Hayatını Kaybeden İlk İnsan: Vladimir Komarov

Vladimir Mihailoviç Komarov (Rusça: Владимир Михайлович Комаров) (16 Mart 1927 Moskova - 24 Nisan 1967 Orenburg yakınları), Sovyetkozmonotu, bir uzay uçuşunda hayatını kaybeden ilk insan.1960'ta uzaya gidecek ilk kozmonot grubuna...