Göktaşı Çok Yakınımızdan Geçecek!

Göktaşı Çok Yakınımızdan Geçecek!

Bugüne kadar bu büyüklükte bir göktaşı hiç bu kadar yakından geçmemişti.

NASA yarın Dünya’nın yakınından geçecek göktaşı hakkında bir basın toplantısı ve telekonferans düzenleyecek.

Yaklaşık olarak 45 metre çapında olan ‘2012 DA14’ isimli göktaşı 15 Şubat’ta Dünya’nın çok yakınından geçecek. Herhangi bir tehlike içermeyen bu geçiş sırasında bilimadamları göktaşını gözlemlemek ve veri toplamak için eşsiz bir fırsat yakalamış olacaklar.

Göktaşı 2012 DA14’nın izlediği yörünge doğrultusunda yapılan hesaplamalar sonucunda çarpma riskinin bulunmadığı belirtiliyor. Dünya’ya en yakın olacağı zaman 15 Şubat günü Türkiye saati ile 21:24 ve yeryüzüne en yakın olacağı yer ise Hint Okyanusunda Sumatra bölgesi olacağı açıklandı.

DA14 yaklaşık olarak 27700 kilometre uzaktan geçecek, atmosferin dışında olan bu uzaklık uydu kuşağının içinde kalıyor. Bu mesafeyi Ay’ın uzaklığı ile kıyaslarsak, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık olarak 1/10 ‘una denk geliyor.

Telekonferans canlı olarak internet üzerinden aşağıdaki adresten dinlenebilir.
http://www.nasa.gov/newsaudio

Daha fazla bilgi için Uzay.org sitesini takip etmeye devam edin.

Haber Kaynağı: NASA

DA14gecis1

  • vahide

    göktaşı türkiyeden çıplak gözle görülebildi mi ?

    • Asteroidin geçişini çıplak gözle izlemek mümkün olmadığı için Türkiye’den çıplak gözle görülemedi ancak Çanakkale gözlem evi tarafından izlendi.

  • Göktaşının geçişi Dünya ikliminde yani atmosfer içinde değişikliğe örneğin (fırtınalara sebep olabilir,mi)

    • Hayır bir değişikliğe yol açmadı sadece uydu telefonları, televizyonlar ve meteoroloji gözlem uydularının sinyallerinin kısa bir süre geçişten etkilenmesine yol açabilirdi.