Göktaşı Çok Yakınımızdan Geçecek!

Göktaşı Çok Yakınımızdan Geçecek!

Bugüne kadar bu büyüklükte bir göktaşı hiç bu kadar yakından geçmemişti.

NASA yarın Dünya’nın yakınından geçecek göktaşı hakkında bir basın toplantısı ve telekonferans düzenleyecek.

Yaklaşık olarak 45 metre çapında olan ‘2012 DA14’ isimli göktaşı 15 Şubat’ta Dünya’nın çok yakınından geçecek. Herhangi bir tehlike içermeyen bu geçiş sırasında bilimadamları göktaşını gözlemlemek ve veri toplamak için eşsiz bir fırsat yakalamış olacaklar.

Göktaşı 2012 DA14’nın izlediği yörünge doğrultusunda yapılan hesaplamalar sonucunda çarpma riskinin bulunmadığı belirtiliyor. Dünya’ya en yakın olacağı zaman 15 Şubat günü Türkiye saati ile 21:24 ve yeryüzüne en yakın olacağı yer ise Hint Okyanusunda Sumatra bölgesi olacağı açıklandı.

DA14 yaklaşık olarak 27700 kilometre uzaktan geçecek, atmosferin dışında olan bu uzaklık uydu kuşağının içinde kalıyor. Bu mesafeyi Ay’ın uzaklığı ile kıyaslarsak, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık olarak 1/10 ‘una denk geliyor.

Telekonferans canlı olarak internet üzerinden aşağıdaki adresten dinlenebilir.
http://www.nasa.gov/newsaudio

Daha fazla bilgi için Uzay.org sitesini takip etmeye devam edin.

Haber Kaynağı: NASA

DA14gecis1

 1. göktaşı türkiyeden çıplak gözle görülebildi mi ?

  Cevapla
 2. Göktaşının geçişi Dünya ikliminde yani atmosfer içinde değişikliğe örneğin (fırtınalara sebep olabilir,mi)

  Cevapla
 3. Göktaşı Uzmanı tel 05388426269 6 Şubat 2018, 15:50

  Gök bilimi ve gök cisimleri insanlık tarihinden bu yana hep insanoğlunun kafasında soru işaretleri bırakmış merak uyandırmıştır ancak tarihler boyu insanoğlu araştırma yapsa da kafasında oluşan soru işaretlerine hep cevap aramıştır insanoğlunun arayışları tahminleri kurduğu hayaller ve araştırmaları deneme ve yanılmalar sonucu uzay bilimi gök bilimi ortaya çıkmış geliştirilen teknoloji ile hız kazansa da hala bilinmeyen çok şey olduğunu bilim insanları olarak bilmekteyiz yüce allahın yarattığı kainatın tümünü insanoğlunun bilmesi de mümkün değildir bilim dahi bir noktada kainat karşısında çaresiz kalmaktadır sınırları her ne kadar bilim zorlasa ancak bilindiği kadar bilim bilmektedir ya bilinmeyenler işte bilim bilinmeyenler karşısında çaresiz ve aciz kalmaktadır bir sınırı var bilimin sona gelindiğinde bilim çaresiz kalır yer yüzü bilinmeyenlerle doludur gökyüzü gizemlerle doludur aklın ve mantığın aradığı gizem hala çözülmemiştir işte yüce allah ın kuran ı kerimde buyurduğu gibi ey insanlar hiç düşünmez misiniz hiç akıl etmez misiniz buyurması insanoğlunun aklının ve zekasının bir yere kadar olmasıdır gerisini bilinmeyenleri ve bilinenleri çok iyi bilen yüce allah bilir gök bilimi ve gök taşları ile ilgili bilgi almak için arayabilirsiniz 05388426269

  Cevapla

Yorumlarınız bizim için önemli, lütfen paylaşın